Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

5 страхів про IT, які заважають вам розпочати нову кар'єру, та як їх подолати

Владислав Савченко
Владислав Савченко Президент «Європейської асоціації програмної інженерії» EASE
2 вересня 2022 5 хвилин читання

... а завтра почнеться нове життя. Не обов'язково прекрасне та дивовижне. Не обов'язково. Але все ж таки нове. Все ж таки життя. 
                                                                                                                          Макс Фрай

Якось я вирішив підкорити нову для себе сферу IT. Що з цього вийшло, ви всі чудово знаєте. Powercode багато хто знає, компанія показує стабільні результати та приріст, незважаючи на різні зовнішні чинники (пандемія, війна, економічні спади). Але за вершиною айсберга успішного успіху залишилося багато всього нерозказаного, і там про шалений ритм, втому, розчарування і, звичайно, про страхи. Безперечно, у кожного свій список страхів. Але є загальні чинники, про які я хочу сьогодні поговорити та поділитися секретами, як подолати свої переживання та отримати омріяний успіх.

Вихід із зони комфорту

Живеш ти собі, наче всім задоволений. У тебе стабільне життя, звичний рівень доходу, коло знайомств, робота знайома, зрозуміла. Наче все гаразд.

Але завдання нудні, драйву немає, та й звідки йому взятися, матеріальна складова не зростатиме, як ти не стрибай. І тут ти дізнаєшся про ІТ-сферу, де все сучасно, проєкти цікаві та складні, колектив прогресивний, і матеріальна складова, кажуть, залежить від тебе самого та твоїх талантів, і теж дуже прогресивна. Як же тут не спокуситися все в житті поміняти? І тут чатує перший страх: страх позбутися звичного способу життя, нехай не привабливого, але відомого і передбачуваного.

Рецепт: наважитися, дозріти до свого рішення. Заручитися підтримкою близьких та сім'ї, поспілкуватися з друзями, які також змінювали професію, та в яких вийшло.

Невідома сфера

IT-сфера дуже багатьом видається як щось невідоме та доступне малому колу обраних. Тому що виглядають вони (айтівці) не так, як усі, кажуть не так, як усі, захоплення у них не такі, як у всіх, і взагалі дивовижні люди. І роблять вони якісь невідомі речі і в комп'ютері розуміються так, що ого-го.

Рецепт: познайомитися з айтівцями, поринути в ІТком'юніті, відвідувати івенти від ІТ-компаній (мітапи, ярмарки вакансій).

Страх помилитися з вибором спеціалізації, «не моє»

Коли вляжуться попередні страхи, ти зіткнешся з новиною, що в IT дуже багато різних професій, технологій, від яких голова паморочиться, і очі розбігаються. Як зрозуміти, що з усього цього твоє, що тобі близьке, що вийде і з чим буде цікаво працювати, розвиватися та самовдосконалюватись?

Рецепт: брати участь у воркшопах, марафонах, хакатонах, щоб перевірити себе. Поспілкуватися з представником кожної професії, дізнатися більше про завдання, плюси та мінуси, цікаві кейси.

Страх відмови, невдачі на співбесідах

Ти зважився, пройшов навчання на курсах, переглянув купу відео на Youtube, переслухав мільйон подкастів від сеньйорів та архітекторів і навіть здолав «Чистий код» Мартіна чи PMbok. І ось окрилений та впевнений у собі ти отримуєш перший реджект після співбесіди. Або навіть не отримуєш, але дуже боїшся його отримати, бо це про неуспіх, який потім потягне невпевненість у собі та своїх силах.

Рецепт: готуватися до співбесіди, розвивати навички самопрезентації та самокритики. Попросити допомоги у знайомих айтівців та HR/Recruiters в оцінці резюме та самопрезентації. Не ставитися до режекту як до трагедії, а як до досвіду, який зрештою призведе до омріяного оферу.

Синдром самозванця, страх невідповідності

Все вийшло, і ти співробітник ІТ-компанії. Але розслабитися не вдасться, бо страх невідповідати, бути гіршим, недосвідченішим, некомпетентнішим за інших ще дуже високий. Бо довкола тебе дивовижні та дуже розумні, ерудовані люди. Але є маленький секрет: із синдромом самозванця стикаються дуже багато хто в ІТ, тому що сфера швидко змінюється, знання застарівають і втрачають свою актуальність.

Рецепт: приготуватися до того, що вчитися в ІТ ти будеш постійно, твоя професійна бібліотека захопить весь вільний простір у квартирі, а календар буде забитий новими івентами, курсами та подкастами.

Під час підготовки цієї статті мені дуже допомогли друзі з Powercode, які свого часу наважилися змінити професію та успішно побороли свої страхи. І їхня головна рекомендація — «Дій всупереч своїм страхам!»

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Іноземні ІТ-спеціалісти зможуть віддалено працювати в Україні

Вадим Добровольський 30 вересня 2022 16:55

Чи варто довчатися й пробувати входити в ІТ саме зараз

Олександра Стеценко 29 вересня 2022 15:37

Цифрове забуття для російського VK та захист від астероїдних атак. Ранкова SPEKA

Наталія Миронова 29 вересня 2022 09:22

Розповідь світчера. Майбутній айтівець викладав астрономію, досліджував ракети та заводив в Україну лоукостери

Юлія Даниленко 28 вересня 2022 15:35

Отримати грант чи піти стажером: як IT-компанії впливають на розвиток освіти в Україні

GlobalLogic Ukraine 28 вересня 2022 13:50