Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

5 порад для стартапів щодо співпраці з інвестором

13 лютого 2025 6 хвилин читання
Робота з інвесторами як шлюб – багаторічний процес налагодження відносин і розуміння спільних цінностей

Знайти інвесторів для стартапу тяжко, проте цілком реально. Знайти “своїх інвесторів” – справді складна робота, проте все ще реальна. Кейт Селедець – інвесторка, що спеціалізується на технологічних компаніях на ранній стадії розвитку, поділилась зі слухачами нюансами співпраці з інвесторами. 

Сьогодні ми розберемо як, де і яких інвесторів варто шукати.

1. Обирайте інвестора під свій продукт

Ви можете отримати гроші від інвестора, але з ними й отримати проблеми. Перш ніж отримати гроші – зрозумійте від кого ви їх берете. Інвестор може як просунути компанію, так і загубити

Інвестор надає вам кошти для просування компанії, може мати право голосу під час ключових рішень компанії і все, начебто, йде добре, а потім він знімає вас з посади CEO. Готові до такого?

Перш ніж шукати інвестора ви маєте чітко розуміти, хто вам потрібен і що ви хочете отримати. У кожного фонду є фокус. Що вони можуть дати й з чим допомогти? Які умови інвестування? Це може бути робота з певною сферою, географією, стадією стартапу або будь-якою іншою тематикою. 

Або фонд працює лише зі сферою охорони здоровʼя. Тоді ви маєте розуміти, що окрім грошей вони надають вам нетворкінг: потенційних клієнтів, клініки, інших інвесторів. 

Що стосується локалізації стартапу, то переважно інвестори вкладають гроші в ту географію, в якій мають експертність, партнерство або звʼязки.

Памʼятайте: 

Гроші – не єдина складова роботи з інвестором

Підписуйтеся на наші соцмережі

2. Як шукати “своїх” інвесторів?

Відповідь, яка не сподобається інтровертам, – нетворкінг.

Основна задача для засновників стартапів – будувати свою базу контактів
  • Перший варіант залучення інвесторів – warm introduction. Іншими словами: ваш знайомий представляє вас фонду чи інвестору.

Хто вас може представити? Ваш ментор, який допомагає вам зараз. Або інший засновник стартапу, що вже мав успіх в інвестиційних програмах. У таких випадках, зазначає Кейт, особисто вона звертає увагу на ці стартапи в першу чергу.

Івенти, демо-дні та pitch competition – це не марнування вашого часу, як дехто інколи думає, а інвестиція в майбутнє компанії. Ви ніколи не знаєте, де і коли зустрінете «ту саму» людину. Подій багато, і важливо підходити до їх вибору розумно.

Можливо одного разу ви теж зможете познайомити CEO стартапу з інвесторами.

  • Другий варіант – спільні знайомства в LinkedIn

Першочергово цей інструмент допомагає розуміти які саме інвестори вам потрібні. Ви гуглите, знайомитесь зі сторінкою фонду — і вже можете формувати власну базу фондів. В LinkedIn дуже зручно шукати працівників фонду та спільних знайомих.

Для чого це потрібно? Повертаючись до першого пункту, ви завжди можете звернутися до спільних знайомих на LinkedIn і попросити про допомогу. Проте пам'ятайте, що всі люди зайняті, тому краще самостійно написати лист до потрібного фонду і надати цій людині. Це гарантує, що фонд отримає точну інформацію про ваш проєкт, і ви не обтяжуватимете нікого зайвими витратами часу.

3. Створіть та структуруйте власну базу інвесторів

Інвестори відсортовані, листи надіслані, а в голові «каша».

Під час фандрейзингу вам буде траплятись безліч фондів. Фільтруйте їх, зазначайте кому ви вже написали, а кому треба відписати пізніше. Не всі фонди працюють зі стартапами на ранній стадії, тому інколи треба дочекатись влучного моменту для розсилки повідомлень чи листів.

4. Інвестори хочуть бачити CEO

Фандрейзинг має стати full-time job для CEO стартапу. Це непростий процес, та все ж він не може розтягуватись на роки. В ідеалі ви маєте поставити собі строк із залучення інвестицій: від 3 до 6 місяців.

Як CEO вам важливо поговорити з ко-фаундерами та пояснити, що задля залучення коштів ви маєте займатись цим активно і регулярно. За собою ви залишаєте лише роботу із важливими завданнями, а інше лягає на плечі учасників команди на період фандрейзингу.

  • Скільки капіталу вам потрібно на найближчі 12 місяців?  
  • Коли вам варто починати шукати інвесторів, щоб не залишитись без коштів на рахунку компанії? 
  • Яка структура раунду вам підходить?

Кейт зауважила, що для неї фандрейзинг довше 6-ти місяців – червоний прапорець для роботи зі стартапом. Це один із показників, що щось йде не так. Ви не вмієте фандрейзити, маєте проблеми з продуктом, або приділяєте цьому процесу недостатньо часу.

5. Підготуйте всі матеріали 

Найочевидніший, проте не менш важливий пункт.

  • Підготуйте презентацію про що ваш продукт, яку маєте команду, наскільки великий ваш ринок, яка у вас технологія, скільки ви залучаєте користувачів.
  • Фінансовий план. Саме те, що уникає більшість стартапів на ранній стадії, проте він повинен бути обовʼязково.

Фінансовий план допомагає зрозуміти “траєкторію розвитку” вашого стартапу. Та першочергово цей план допоможе команді стартапу відстежувати розвиток компанії й корегувати певні показники, які негативно впливають на досягнення поставлених цілей. 

  • Сторітелінг. 80% успіху фандрейзингу залежить від історії, яку CEO розповість інвесторам. Про продукт, команду, що має змінити цей продукт для клієнта чи індустрії в цілому.
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як розставляти пріоритети: матриця Ейзенхауера

Сніжана Лепко 17 березня 2025 08:36

Зірки не брешуть, але іноді підморгують: астрономія vs астрологія

Олеся Руденко 12 годин тому

Як автоматизований онбординг підвищує продуктивність новачків: кейс IdeaSoft

Юлія Коваленко 17 березня 2025 14:28

Мікроінфлюенсери: як співпраця з невеликими блогерами підвищує довіру до бренду

Олександр Христич 17 березня 2025 17:34

Стартувала перша всеукраїнська щомісячна премія для вчителів — як взяти участь?

Goncharenko Centre 3 години тому