Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

40-річне дослідження виявило таємничі закономірності у температурах на Юпітері

Катерина Колонович
Катерина Колонович Новинарка Speka.Media
21 грудня 2022 4 хвилин читання

Частково базуючись на даних кількох поколінь місій NASA, зокрема Voyager і Cassini, ця робота допоможе вченим визначити, як передбачити погоду на Юпітері.

Дослідники завершили найдовше за всю історію дослідження температури у верхній тропосфері Юпітера, шарі атмосфери, де формуються її характерні кольорові смугасті хмари. Робота, яка тривала протягом чотирьох десятиліть через об'єднання даних спостережень космічних кораблів NASA та наземних телескопів, виявила несподівані закономірності у тому, як температури поясів і зон Юпітера змінюються з часом. Дослідження є важливим кроком до кращого розуміння того, що визначає погоду на найбільшій планеті Сонячної системи, і, зрештою, до можливості її прогнозувати, повідомляє NASA.

Ці інфрачервоні зображення Юпітера з додаванням кольорів зафіксував великий телескоп Європейської південної обсерваторії у 2016 році, вони зробили внесок у нове дослідження. Кольори представляють температуру та хмарність: синіші зони холодні та хмарні, а помаранчеві — тепліші та без хмар. Фото: ESO / L.N. Fletcher Ці інфрачервоні зображення Юпітера з додаванням кольорів зафіксував великий телескоп Європейської південної обсерваторії у 2016 році, вони зробили внесок у нове дослідження. Кольори представляють температуру та хмарність: синіші зони холодні та хмарні, а помаранчеві — тепліші та без хмар. Фото: ESO / L.N. Fletcher

Тропосфера Юпітера має багато спільного з тропосферою Землі: у ній утворюються хмари та вирують шторми. Щоб зрозуміти цю погодну активність, вченим потрібно вивчити певні властивості, зокрема вітер, тиск, вологість і температуру. З часів місій NASA Pioneer 10 і 11 у 1970-х роках дослідники знали, що загалом більш низькі температури пов'язані зі світлішими та білішими смугами Юпітера (відомими як зони), тоді як темніші коричнево-червоні смуги (відомі як пояси) є місцями більш теплих температур.

Проте не було достатньо даних, щоб зрозуміти, як температура змінюється протягом тривалого часу. Нове дослідження, опубліковане 19 грудня в журналі Nature Astronomy, визначає перші кроки у вивченні зображень яскравого інфрачервоного світіння (невидимого для людського ока), яке піднімається з теплих областей атмосфери, безпосередньо вимірюючи температуру Юпітера над барвистими хмарами. Вчені збирали ці зображення через рівні проміжки часу протягом трьох обертів Юпітера навколо Сонця, кожен з яких триває 12 земних років.

У процесі вони виявили, що температура Юпітера підвищується і падає після певних періодів, які не прив'язані до сезонів чи будь-яких інших циклів, про які вчені знають. Через те, що на Юпітері слабкі пори року – планета нахилена навколо своєї осі лише на 3 градуси, у порівнянні з Землею — 23,5 градуси – вчені не очікували, що температура на Юпітері змінюється з такою регулярністю.

Несподіване відкриття у зміні погоди на Юпітері

Дослідження також виявило таємничий зв'язок між температурними зрушеннями у регіонах, віддалених на тисячі миль один від одного: коли температура підвищувалася на певних широтах у північній півкулі, вона знижувалася на тих самих широтах у південній півкулі – як дзеркальне відображення на екваторі.

«Це було найбільш несподіваним із усього, — сказав Гленн Ортон, старший науковий співробітник Лабораторії реактивного руху NASA та провідний автор дослідження. — Ми виявили зв'язок між тим, як змінилися температури на дуже віддалених широтах. Це схоже на явище, яке ми бачимо на Землі, коли погодні та кліматичні моделі в одному регіоні можуть мати помітний вплив на погоду в іншому місці, причому моделі мінливості, здавалося б, „телезв'язані“ на величезних відстанях через атмосферу».

Дослідження Юпітера дозволить прогнозувати погоду на планетах-гігантах

Наступне завдання — з'ясувати, що спричиняє ці циклічні та, здавалося б, синхронні зміни.

Одне з можливих пояснень стало очевидним на екваторі: автори дослідження виявили, що коливання температури вище, у стратосфері, здавалося, зростають і опускаються за схемою, яка є протилежною тому, як температура поводиться у тропосфері, що свідчить про те, що зміни в стратосфері впливають на зміни у тропосфері і навпаки.

Вчені сподіваються, що дослідження допоможе їм зрештою спрогнозувати погоду на Юпітері. Дослідження може сприяти моделюванню клімату за допомогою комп'ютерного передбачення температурних циклів і того, як вони впливають на погоду – не лише для Юпітера, але й для всіх планет-гігантів у нашій Сонячній системі та за її межами.

Нагадаємо, що у вересні американський астрофотограф Ендрю Маккарті оприлюднив найбільш детальну з будь-коли зроблених світлин Юпітера. Знімок створений з кількох сотень тисяч окремих фотографій.

 

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Труднощі комунікації: як вік, стать та культурні особливості впливають на розуміння емодзі

Олександр Тартачний 22 лютого 2024 09:00

Навіщо Землі пори року і як це працює на інших планетах

Сергій Коноплицький 19 лютого 2024 15:22

Вчені відкрили новий вид писемності на стародавніх табличках з Острова Пасхи

Дмитро Мухін 18 лютого 2024 19:54

Велика атлантична течія знаходиться на межі колапсу

Дмитро Мухін 18 лютого 2024 15:43

СПЕКотна читанка. Про космічних мільярдерів Ілона Маска, Джеффа Безоса та Річарда Бренсона

Сергій Коноплицький 15 лютого 2024 10:35