Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як виявити компанії з російським корінням

Вадим Запека
Вадим Запека співзасновник і CTO платформи великих даних VKURSI
25 січня 2023 8 хвилин читання

Російське коріння бізнесу — це не завжди очевидно. 2088 компаній в Україні мають приховане російське коріння, а понад 21 тис. явне. Як виявляти компанії із прямим або прихованим російським корінням, а також моніторити їх, якщо йдеться про об'ємну базу контрагентів, яка динамічно поповнюється?

На компанії з непрямим (прихованим) російським корінням впливають громадяни та резиденти країни-агресора чи її прибічника через низку підприємств. Або інший випадок — компанія є засновником іншої юридичної особи, частку в якій також мають громадяни чи резиденти росії та/або білорусі.

Такі два типи зв'язку врахували VKURSI під час додаткового аналізу компаній зі складною структурою власності, ланцюжка від 1-го до 8-го «коліна зв'язку» включно та аналізу правонаступників. В результаті виявили 2088 компаній із прихованим російським корінням.

Станом на cічень 2023 року ми ідентифікували 23 859 компаній, пов'язаних з рф та рб, а також 29 943 бенефіціарів і засновників-громадян та резидентів рф та рб. Дані про них містяться у russian Roots — реєстрі компаній України, пов'язаних з рф і рб, для професійної перевірки контрагентів та виявлення російського коріння. 

Компанії України з російським або білоруським корінням. VKURSI big data platform Компанії України з російським або білоруським корінням. VKURSI big data platform

Якщо вчасно не виявити таких контрагентів, проблем з фінмоніторингом чекати не доведеться. Дисциплінує й увага регуляторів, зокрема Національного банку України

Однак перевіряти та моніторити регулярно токсичні зв'язки об'ємного списку контрагентів вручну нереально. 

НБУ застосував  заходи впливу в сфері «фінмону» на суму понад 120 млн грн

Не всі штрафи чи попередження стосуються перевірки контрагентів, пов'язаних з росією і білоруссю, але ізоляція економіки агресора, російського бізнесу в Україні посилюється на рівні регуляторних вимог у сфері фінмоніторингу та закупівель. І це логічно.

За повідомленнями на сайті регулятора, у 2022 році Національний банк України застосував щонайменше чотири штрафи за порушення у сфері фінмоніторингу, сума яких вимірюється мільйонами, а подекуди десятками мільйонів. Найбільший штраф становив  60 млн грн. Сенс Банк (раніше — Альфа-Банк), наприклад, у грудні отримав штраф у 47 млн грн. Плюс письмові попередження. Серед банків такі отримували упродовж року Ощадбанк, «Український капітал», Банк «Південний» та інші.

Абсолютний рекорд зафіксований у липні, коли регулятор застосував письмові попередження до 115 небанківських фінансових установ за порушення порядку подання до Нацбанку звітності з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Малось на увазі неподання такої звітності або порушення термінів. Якщо говорити про штрафи небанківських організацій, то тут регулярно фігурувала сума у 204 тис. грн. 

У сфері закупівель російське коріння — це також дуже дорого. Як приклад — 80 млн грн штрафу. Його 22 грудня застосував АМКУ до ТОВ «ТС Трейд» (раніше — ТОВ «Орімі Україна») за надання неповних відомостей про зв'язки кінцевого власника з російською федерацією. Попри те що компанія «вжила заходів». Зокрема, змінила найменування юридичної особи та кінцеву власницю — громадянку білорусі на кінцеву власницю — громадянку Великої Британії. Як бачимо, способи маскування вдосконалюються. Але й «регуляторка» також. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Виявляти «далеких російських друзів» вручну нереально

Зміни у законодавстві, яке обмежує вплив російських фінансів в Україні, кількісно лише збільшуються. Компанії з російським чи білоруським корінням також це розуміють та будуть намагатися їх обходити та маскувати зв'язки з росією та білоруссю. Один із способів це зробити — складна структура власності компаній, де зв'язки з рф та рб замасковані у ланцюжку власності.

Пряме російське коріння у компаніях можна помітити одразу. Наприклад, 25% частки статутного капіталу ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» належить громадянину рф Станіславу Гамзалову. 

Однак, коли база контрагентів об'ємна (як у банків, у мережевому ритейлі чи аудиторських міжнародних компаніях), виявляти замасковані зв'язки з рф та рб, стає важче. Також потрібно постійно моніторити та оновлювати результати аналізу.

Крім того, існує непряме (приховане) російське коріння. Наприклад, маємо дві компанії. Одна з них — ТОВ «Розвиток-1», засновником якої є ТОВ «Розвиток-2». Це так зване перше коліно зв'язку у структурі власності. 

Засновником ТОВ «Розвиток-2» є ТОВ «Розвиток-3» — це «друге коліно зв'язку». А засновником ТОВ «Розвиток-3» є ТОВ «Інновації», де серед чотирьох засновників-фізичних осіб 25% компанії належить Івану Івановичу, громадянину рф. Саме Іван Іванович має непрямий вплив на ТОВ «Розвиток-1». 

Під час виявлення непрямого (прихованого) російського коріння структури власності компаній потрібно проаналізувати відповідно до вимог численних постанов і уточнень до них. Основні з них: 

  • постанова НБУ №65 «Про затвердження Положення про здійснення банками фінансового моніторингу»;
  • наказ Міністерства фінансів України №163 «Про затвердження Положення про форму та зміст структури власності».

Як із цим справляються банки та ритейл?

Масову автоматизовану перевірку контрагентів з метою виявлення російського коріння, зокрема прихованого, цілком реально здійснити за одну хвилину без витрат на технічне рішення та помилок. 

Наприклад, це можна зробити за допомогою лише трьох кроків, скориставшись сервісом russian Roots Pro, який поєднує простоту використання, потенціал big data та алгоритмів роботи з ними і водночас відповідає регуляторним вимогам. Ми розгорнули ці сервіси з ініціативи міжнародних і українських банків, які на початку повномасштабної війни цікавилися можливістю самостійної поглибленої перевірки контрагентів.

VKURSI проаналізували Єдиний державний реєстр юридичних осіб і фізичних осіб (ЄДР), реєстри Національної комісії з цінних паперів та фондових ринків (НКЦПФР), відомості SMIDA про власників пакетів акцій 5% і більше та іноземні реєстри. Тож для клієнта все максимально просто. Він отримує спеціальну таблицю-checklist, у якій потрібно виконати три кроки:

  • 1
    Завантажити russian Roots Checklist Excel на свій пристрій.
  • 2
    Додати список кодів ЄДРПОУ у стовпчик і натиснути «Перевірити список».
  • 3
    Отримати автоматично сформований список контрагентів.
Як перевірити контрагента. VKURSI big data platform Як перевірити контрагента. VKURSI big data platform

Це спосіб поглибленої перевірки російського коріння контрагентів, який дозволяє не передавати список контрагентів третій стороні. 

Також існує щонайменше 10 джерел та критеріїв перевірки, на яких може базуватись індивідуальна поглиблена перевірка контрагентів банку, міжнародної аудиторської компанії, великого ритейлу за запитом. Наприклад, національні та міжнародні списки санкцій, реєстр судових рішень, державний реєстр обтяжень рухомого майна, державний реєстр речових прав. 

Додатково дані про українські компанії з російським і білоруським корінням можуть потрапляти у зовнішні програми клієнта через API для автозаповнення полів та налаштування моніторингу бази контрагентів на постійній основі. 

VKURSI big data platform VKURSI big data platform

Бонусом — підтримка ЗСУ завдяки Благодійному фонду Сергія Притули, який допоміг якісно інтегрувати ідею благодійності у монетизацію сервісів VKURSI. Так, 50% від кожної транзакції ми разом із бізнес-клієнтами плануємо перераховувати у фонд. 

VKURSI big data platform VKURSI big data platform

Основні інструменти реєстру russian Roots доступні у вебверсії платформи безкоштовно одразу після реєстрації.

Користувачі можуть перевірити до п'ятьох юридичних або фізичних осіб на добу за кодом ЄДРПОУ, назвою юрособи, ПІБ власника або засновника і у такий спосіб долучитися до розвитку країни без російського бізнесу.

Приєднуйтесь 🔥

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Інвестиції — нова тема місяця на SPEKA

Сергій Коноплицький 12 вересня 2024 14:44

Замість стін — картини: як художниця змінила укриття дитячої лікарні у Харкові

Olga Sukhorukova 12 вересня 2024 11:02

Створювати фінансову подушку — це звичка. Куди інвестувати в умовах тотальної невизначеності?

Сергій Коноплицький 12 вересня 2024 10:40

Чому цифрові близнюки змінюють бізнес та до чого тут ШІ

Олександр Тартачний 10 вересня 2024 08:35

Нова валюта продажів — інсайти: як Big Data, аналітичний підхід та гнучкість визначають успіх у В2В

Євген Кузьменко 9 вересня 2024 15:43