Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

10 кроків, які не можна пропускати під час створення онлайн-курсу

Tanya Kuzhel
Tanya Kuzhel Producer Ed-Tech
19 серпня 2024 10 хвилин читання

Крок 1. Визначте тему курсу та аудиторію 

Першим кроком є визначення теми, яка буде цікава та корисна вашій цільовій аудиторії. Не створюйте продукти, які цікаві тільки вам. Обирайте тему, в якій ви експерт і яка може закрити конкретні питання або задовольнити потреби ваших майбутніх студентів. Запитайте себе:

  • Які знання або навички я можу передати?
  • Які проблеми допоможе розв’язати мій курс?
  • Хто моя цільова аудиторія і навіщо потрібен цей курс?

Команда на цьому етапі: експерт, який працює самостійно, або експерт + продюсер.

Крок 2. Дослідіть ринок та дізнайтеся, чого хоче цільова аудиторія

Проведіть рісьорч, щоб зрозуміти, які курси вже існують у вашій ніші та які прогалини можна заповнити. Інструменти, що допоможуть дослідити продукт: Similar Web, Facebook Ads Library, Google Trends. Паралельно з цим запускайте дослідження ЦА, проведіть глибинні інтерв’ю з користувачами. Якщо у вас вже є аудиторія, яка за вами спостерігає проведіть опитування та запустіть анкету, де зможете запитати про потреби та їх проблеми. 

Команда: експерт, який працює самостійно, або експерт + продюсер. 

Крок 3. Розробіть продукт та структуру курсу

Розробка чіткої структури курсу є важливим етапом. Визначте кількість модулів та занять, а також порядок їх викладання. Кожен модуль повинен мати свою тему, а заняття поступово розкривати її.

Команда: експерт, який працює самостійно, або експерт + методолог курсів. 

Крок 4. Розробіть стратегію просування курсу та формат навчання 

Наступні кроки залежать від стратегії просування курсу. Наприклад, у вас є аудиторія, яка чекає на продукт. Тоді ви створюєте попит на продукт у своєму блозі та готуєте рекламну компанію відповідно до болей, потреб та результатів, які отримає людина після навчання. Якщо аудиторії немає, то підійде стратегія просування на холодний трафік. 

Визначились зі стратегією просування? Далі продумуємо формат навчання та взаємодію зі студентами. Не забудьте також вибрати платформу для онлайн-навчання, на якій ви зможете розмістити свій курс. Вибір платформи залежить від ваших потреб, бюджету та технічних навичок. 

Рекомендація продюсера 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо це ваш перший продукт, реалізуйте його у live-форматі. Так ви зможете пропрацювати матеріал із першою групою, довести людей до результату та не витрачатимете ресурсів на відео продакшн, не розуміючи, чи потрапили ви в ціль своїм продуктом. 

Команда: зазвичай тут працює експерт + продюсер. Також можуть знадобитися консультації з підрядниками для запуску рекламної кампанії та продажів.

Крок 5. Визначаємо бізнес-модель свого продукту 

У кожного продукту має бути своя ціль, а результат має вимірюватися в цифрах, адже без прорахунків незрозуміло, чи досягнули ми фінансових цілей своїм продуктом. Визначаючи ціну курсу, враховуйте витрати на його розробку та ціни на продукти конкурентів. Також ви можете організувати кілька варіантів ціноутворення.

Команда: зазвичай тут працюють експерт + продюсер.

Крок 6. Упаковуємо продукт та запускаємо рекламну кампанію

Якщо ви готуєте запуск навчального продукту через свій блог (instagram, LinkedIn) підготуйте свою сторінку для потенційного клієнта та заповніть її на тему вашого продукту. Продумайте серію постів та сторітелінгів, які донесуть цінність продукту та доведуть людину до цільової дії — залишити заявку на продукт, або купити. Не забудьте використати інсайти з анкети очікувань на ваш продукт.

Якщо запуск готуєте на холодний трафік, підготуйте матеріали, які бачить потенційний клієнт. Насамперед лендинг з описом продукту та вашими кейсами, креативи, що підуть в рекламу, розсилки. Також розробіть матеріали, які отримає клієнт, після того як оплатить чи залишить заявку. 

Команда: експерт + продюсер + підрядники.

Крок 7. Запуск маркетингової кампанії

Втілюйте стратегію просування, що обрали. Для роботи з аудиторією, що чекає на ваш продукт, запустіть серію прямих ефірів. Це допоможе донести цінність продукту до аудиторії та познайомить її з вами. Зазвичай одного місяця достатньо, аби зібрати групу. 

Реалізуючи стратегію просування на холодний трафік розробіть воронку продажів. Запускайте рекламу на вебінар, де ви зможете зібрати 300–400 глядачів, які цікавляться темою вашого продукту і зможуть приєднатися до навчання після перегляду. 

Також використовуйте такі способи просування:

Соціальні мережі: створіть пости, які рекламують ваш курс, використовуйте таргетовану рекламу, що веде на сайт курсу. Email-маркетинг: під час таргету люди залишають свої контакти, тому підготуйте листи з анонсами та корисними матеріалами, які надсилатимете на пошту. Або перенаправляйте аудиторію в чат-бот. Блоги та медіа: напишіть статті на тему курсу та додайте посилання на ваші соцмережі або блог. Партнерство та колаборації: залучайте інших експертів до співпраці, щоб збільшити охоплення аудиторії.

Команда: експерт + продюсер + підрядники.

Крок 7. Продажі вашого продукту 

Продумайте, хто опрацьовуватиме заявки, що залишають на навчання. Це може робити координатор експерта, або професійний відділ продажів, який забезпечить опрацювання всіх лідів та зможе продати продукт в режимі телефонного дзвінку.  Якщо ви початківець і у вас немає ресурсу на команду, то опрацьовувати заявки можете самостійно. Так ви проявите індивідуальний підхід через консультації та розбір запиту людини. 

Крок 8. Запуск навчання та взаємодія зі студентами

Після старту курсу важливо підтримувати взаємодію зі студентами: відповідати на їхні запитання, проводити живі Q&A-сесії та збирати фідбек для покращення курсу. Якщо це перший запуск продукту, то ви працюєте на кейси своїх студентів та відгуки після них. Запускайте анкети очікування перед стартом курсу та збирайте відгуки в кінці, щоб порівняти, чи допомогли ви людині досягти результату. 

Крок 9. Аналізуйте результати та вдосконалюйте курс

Після завершення першого циклу курсу, проаналізуйте результати. Оцініть, як добре курс виконує свої цілі, та що можна покращити. Використовуйте відгуки студентів для вдосконалення контенту та структури курсу. Оцініть рентабельність курсу (ROI), маркетинг кампанію та її показники, а особливо ті канали та інструменти, що найбільше привели вам аудиторію. 

Крок 10. Заплануйте перезапуск продукту та створення продуктової лінійки 

Визначте періодичність запуску своєї програми. Наприклад ви запускаєте раз на два місяці і берете маленькі групи, з якими працюєте самі як експерт. За таких умов ви можете прогнозувати свій дохід на місяці вперед та делегувати завдання.

Після запуску першого продукту, розробіть продуктову лінійку експерта та вибудуйте логіку навчальних курсів для цільової аудиторії. Так люди зможуть скористатися різними продуктами в майбутньому. Приклад продуктової лінійки: 

  • Навчальні матеріали, гайди, контрольні списки, які можна завантажити та розібратися з одним певним інструментом.
  • Консультація та розбір запиту клієнта.
  • Короткі продукти, як-от майстер-класи, інтенсиви, воркшопи.
  • Менторство або індивідуальний супровід компанії.
  • Короткі навчальні курси на кілька місяців  та курси-професії на 2+ місяців.

Будуйте від найменшого до найбільшого, за ціною та наповненням, але не забувайте про якість продукту, хоч і безкоштовного. Давайте більше, ніж очікують, так ви зможете провести клієнта всіма сходинками своєї продуктової лінійки. 

Рекомендація продюсера

Не мали досвіду викладання, роботи з клієнтами та хочете запустити самі себе? Почніть із розроблення найпростішого навчального матеріалу та коротких продуктів, так ви зможете напрацювати навичку створювати навчальний контент та викладати іншим. 

Чи можна пропустити якийсь з етапів та запустити курс? Можна, але будьте готові втратити інвестиції, залишитися без результатів та розчаруватися. Описана в статті технологія — результат запуску десятків програм, тестів продуктових гіпотез та вкладених коштів.

Онлайн-курси може створювати як експерт, так і компанія, може бути команда на реалізацію, або все на аутсорсі. Ed-Tech ринок стрімко розвивається. До того ж це не тільки курси від блогерів, а і навчальні застосунки, LMS-платформи, онлайн-школи та навчальні серіали. Цікаво, що у 2023 році світовий EdTech-ринок оцінювали у $123 млрд. Тоді як прогнозований дохід на 2030-й вже оцінюють у $348 млрд. 

Нові професії виникатимуть із шаленою швидкістю, а вміння швидко навчатися стане ключовим для людини. Потреба у навчанні буде скрізь і на різних ринках. Тому ніша онлайн-навчання завжди буде актуальною, а працюючи у цій сфері, можна створювати продукти, які мають вплив та значення для інших.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

«Навчай»: як Українська LMS Платформа вийшла на ринок онлайн-освіти

Віталій Вальков 11 жовтня 2024 17:00

Googlе запрошує на безкоштовну навчальну програму «Основи кібербезпеки для бізнесу» з практичним семінаром зі штучного інтелекту

Віталій Новак 8 жовтня 2024 12:04

Мінцифри та Netpeak Group навчають користуватись ШІ: як потрапити на курси

Владислав Паливода 25 вересня 2024 08:57

Roosh X інвестує в американський EdTech-стартап Highfive

Кіра Іванова 24 вересня 2024 17:08

Google продовжує навчальну програму для освітян “Цифрові навички для освіти з Google”

Анастасія Ковальова 24 вересня 2024 12:56